با خروج آمریکا از برجام چه باید کرد؟ – سافت آرچیو

خبرگزاری فارس: داود گودرزی رئیس سابق سازمان بسیج دانشجویی کشور طی یادداشتی به موضوع خروج آمریکا از برجام و اینکه چه باید کنیم پرداخته است
اگر مسئولین و مردم بر همین موضع اتحاد و انسجام داشته باشند که دارند و با این اتفاق، تنفر ملت ایران از آمریکا بیشتر شود که حتما می شود، این دستاورد خوبی است ولو هزینه سنگینی برای آن داده باشیم به شرط آنکه این مواضع صریح در عمل هم صراحت و شفافیت پیدا کند.

۳- البته دشمن تلاش می کند از لحاظ روانی اثر این خروج را بر مردم ایران مؤثر جلوه دهد. آمریکایی ها و صهیونیست ها در چند ماه اخیر تلاش کردند با ورود مستقیم به بحران سوریه و نیز تحریک آل سعود، تهدید نظامی علیه ایران را معتبر کنند و در داخل نیز با بهره برداری همزمان از سوء مدیریت های اقتصادی و عوامل نفوذی در اقتصاد ایران و خائنان به بیت المال در بازار ارز و … به نارضایتی ها دامن زده و زمینه اضطراب و التهاب جامعه را فراهم کنند تا بعد از اعلام خروج از برجام، بی ثباتی محیط داخل ایران فراگیر شود. نوسانات نرخ ارز و اثر آن بر گرانی سایر کالاها در همین سناریو تعریف می شود.

۶- اکنون زمان پرداختن به گذشته و تیکه پرانی سیاسی و یقه گیری از دولتمردان نیست، ملت ایران هوشمندانه رفتار ها و عملکردها و گفتارها را رصد می کنند و می فهمند نیازی به یادآوری ما ندارند. اکنون زمان یکپارچگی و انسجام در مقابل دشمن است. جهت اصلی کشور مقاومت در برابر توطئه های آمریکاست و روش آن تقویت تولید ملی و اشتغال و تسهیل در معیشت مردم است. نباید انرژی ها را هدر داد و به دعوا های سیاسی پرداخت. ملت و دولت دست در دست هم باید اقتصاد مقاومتی را بطور کامل اجرا نمایند. باید نظامات اداری و فرآیند های اقتصادی کشور را سالم سازی کرد. باید با فساد و قاچاق مبارزه جدی، قاطع و مؤثر کرد تا هم مردم امیدوار شوند و هم زمینه های شکوفایی و رشد اقتصاد فراهم شود.

۴- ملت و دولت ایران حدود ۵ سال است برای برجام هزینه های سنگینی را متحمل شده که کمترین آن انهدام بخشی از صنعت هسته ای کشور بوده است. ما به ازای این هزینه ها یکی از این دو حالت است یا باید آقایان روحانی و ظریف با حفظ چهارچوب منافع ملی و رعایت خطوط قرمز تحریم ها را برطرف می کردند یا باید با صراحت اعلام کنند که به آمریکا نمی توان اعتماد کرد و راه پیشرفت کشور و بهبود معیشت مردم، اتکاء به ظرفیت های درونی است و تمام تلاش خود را برای استحکام درونی نظام و شکوفایی اقتصاد متمرکز کنند. در چند ماه اخیر مواضع دولتمردان این صراحت را دارد و در نطق ریاست جمهوری بعد از خروج ترامپ از برجام نیز این ادبیات به خوبی مشاهده می شود که آمریکا دشمن اصلی، همیشگی، دروغگو و بی منطق ملت ایران بوده و اعتماد به او اشتباه است.

شعار سال حمایت از کالای ایرانی است یعنی همه فعالیت ها باید به این سمت جهت پیدا کند، نباید انرژی جوان انقلابی صرف بگو مگوهای سیاسی شود. مردم تشنه کار و خدمت رسانی صادقانه هستند. بسم الله …..»

خبرگزاری فارس: داود گودرزی رئیس سابق سازمان بسیج دانشجویی کشور طی یادداشتی به موضوع خروج آمریکا از برجام و اینکه چه باید کنیم پرداخته است. متن این یادداشت در ادامه آمده است:

۵- حالا که ترامپ از برجام خارج شده به شرکای او در اروپا نمی شود تکیه کرد، اصل ادامه برجام برای رفع محدودیت ها و تحریم هاست. اگر اروپا بدون آمریکا می تواند با ایران وارد تبادلات تجاری شود چرا تا کنون این کار را انجام نداده است، لذا امید داشتن به حفظ برجام بدون آمریکا امیدی واهی است. بهترین کار بعد از اقدام ترامپ قطع امید کامل از نظام سلطه و آتش زدن برجام است.

۲- خروج آمریکا از برجام در عمل اتفاق جدیدی نیست چرا که در برجام نبوده که بخواهد خارج شود. برجام بعنوان یک معاهده بین المللی بین ایران و کشورهای ۱+۵ منعقد شد، برای رفع تحریم ها از سویی و محدود کردن فعالیت هسته ای ایران از سویی دیگر که عملا ایران بیش از حد تصور تعهداتش را انجام داد ولی آمریکایی ها به تعهداتشان عمل نکردند و مانع اجرای تعهد سایر کشور ها نیز شدند، لذا خروج آمریکا از برجام اثری در اقتصاد ایران بیشتر از آنچه در سال های اخیر اتفاق افتاده نخواهد داشت.

۱- از ابتدا مشخص بود که آمریکا برای برداشتن تحریم ها وارد مذاکره نشده بود و بعد از توافق ایران و ۱+۵ نه تنها هیچ گونه اقدام مثبتی انجام نداد بلکه به بهانه های مختلف تلاش کرد دایره محاصره و فشار به ایران را بیشتر کند. آمریکا برجام را برای توقف روند قدرت یابی ایران می خواست و همین هدف را در سال های اخیر با تمام توان دنبال کرد.

« همانگونه که پیش بینی می شد، ترامپ از برجام خارج شد و اعلام کرد که تحریم های ایران را بر می گرداند، در این خصوص و نحوه مواجهه با این اتفاق نکات قابل تأملی وجود دارد:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *